Różnica między Project Managerem a PMO Managerem.

Te dwie nazwy brzmią praktycznie tak samo. Jednak PMO manager i Project manager pełnią zupełnie inne funkcje. O roli kierownika pisałem już w ostatnim artykule, dlatego tutaj skupię się przede wszystkim na różnicach pomiędzy tymi stanowiskami.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kim jest PMO manager
  • czym się różnią funkcje kierownika projektu i kierownika biura zarządzania projektami
  • czy można awansować z projekt managera na PMO managera

 

 

Kto to jest PMO manager?

PMO manager to w rozwinięciu Project Management Office Manager, czyli kierownik biura zarządzania projektami. Brzmi dość skomplikowanie i właściwie takie trochę jest.

Już samo nazewnictwo jednostki, którą PMO manager zarządza, może się różnić w zależności od firmy. Możesz się spotkać z nazwami takimi jak: biuro projektów, dział zarządzania strategią, biuro wsparcia projektów czy dział ds. projektów.

Wariantów jest naprawdę sporo, a jeszcze większe rozbieżności mogą pojawić się w zakresie działania takiej jednostki. Dlatego mnie osobiście bardzo bliska jest poniższa definicja biura projektowego.

Biuro projektów oznacza często diametralnie różne rzeczy dla różnych ludzi w organizacji. Jednego wszyscy są pewni, że jest to coś, co ma poprawić ogólny bałagan związany z zarządzaniem projektami.” – W. Casey i W. Peck

Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że w zdrowej organizacji  PMO manager stoi na czele biura zarządzania projektami, które zazwyczaj nadzoruje, kontroluje i wspiera projekty, prowadzone w danej firmie.

Project Manager versus PMO Manager – jaka jest różnica, jakie mają role w projekcie?

Oba stanowiska łączy zarządzanie projektami. Różnica polega na tym, że kierownik projektu zarządza projektem, a kierownik biura projektowego… biurem projektowym. Pewnie domyślasz się więc, że zakres odpowiedzialności tego drugiego może być znacznie większy, szczególnie jeśli mówimy o dużej firmie.

Przykładowo, jeśli jednostka PMO w danej firmie składa się z 10 działów, to osoba na stanowisku PMO managera zarządza wszystkimi tymi działami.

Role w projekcie

Rola PMO managera znacznie ewoluuje na przestrzeni lat. Coraz częściej kierownik biura projektów odpowiada za realizację strategii firmy poprzez portfele i programy projektu, a także daje ogromny wsad do rozwoju strategii na kolejne lata. O roli project managera więcej możesz przeczytać w moim ostatnim artykule: Rola Kierownika Projektu i kluczowe kompetencje. Tutaj chcę przede wszystkim pokazać Ci, jak te funkcje mają się do siebie.

PMO manager może być dużym wsparciem dla PM-a, który nie musi tworzyć już nowych standardów projektowych albo szkolić ludzi (często wchodzi to w kompetencje właśnie PMO managera). Kierownik biura projektowego zwykle dba również o to, aby produkty i projekty były rozwijane we właściwym kierunku. Jeśli tak nie jest, może nawet zamknąć dany projekt i przesunąć jego zasoby na inny.

PMO manager powinien orientować się we wszystkich firmowych projektach. Natomiast Project Manager widzi obraz zaledwie kilku i nie musi się zastanawiać, jak realizowany przez niego projekt wpłynie na inne, które są prowadzone w tym samym czasie.

Zdarzało się, że w firmach, gdzie jednostka PMO nie była powołana, nowy projekt mógł odpalić każdy dyrektor. Przy organizacji, która składa się z kilku, czy kilkunastu tysięcy pracowników, a każdy kierownik ma swoje cele, nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Przykładowo zmiany w środowisku IT, wynikające z jednego projektu, mogą zupełnie zmienić założenia innego. Dlatego pewne przedsięwzięcia nie powinny być prowadzone jednocześnie, a inne całkowicie się wykluczają. Niedopilnowanie tego może później ciągnąć za sobą ogromne konsekwencje finansowe, wizerunkowe, prawne… W tak dużych firmach rola PMO managera jest po prostu kluczowa.

Czy można awansować z Project Managera na PMO Managera

Sam kiedyś się nad tym zastanawiałem i z perspektywy czasu widzę, że wszystko zależy od doświadczenia. Myślę, że łatwiej byłoby przejść z roli sponsora do roli PMO managera, bo takie stanowisko wymaga szerokich kompetencji, których nie sposób się nauczyć inaczej niż przez obycie w biznesie. Umiejętności komunikacyjne i strategiczne na poziomie managementu, przekładanie strategii na cele, znajomość złożonych struktur, którymi trzeba zarządzać, zdolność optymalizacji procesów oraz wiedza, jak wygląda cash flow w firmie, to tylko niektóre z nich.

Jeśli nawet jesteś senior PM-em, ale nigdy nie miałeś szansy prowadzić firmy albo być w zarządzie, to ciężko będzie ci zrozumieć pewne zależności, wchodząc w rolę PMO managera.